Środowisko
Jesienią oczyszczalnia zacznie produkować prąd
Wodociągi Kościańskie podpisały umowę z firmą, która wbuduje na oczyszczalni ścieków instalację kogeneracyjną. Podczas spalania biogazu wytwarzana będzie równocześnie energia elektryczna i cieplna.
Uratowali Benedykta – ozdobę opactwa i pomnik przyrody
Zakończyło się trwające kilka lat przedsięwzięcie mające na celu ocalenie, najprawdopodobniej najstarszego w Polsce kasztanowca, który od niemal 300 lat rośnie na terenie Opactwa Benedyktynów w Lubiniu.
W Wielkopolsce kleszcze można spotkać już przez cały rok
W Polsce przybywa gatunków kleszczy i przenoszonych przez nie chorób. W Wielkopolsce można je spotkać już przez cały rok, a wcześniej były to pasożyty sezonowe. Dzieje się tak z powodu zmian klimatycznych. Jak zaznacza leśnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr inż. Anna Wierzbicka, największym zagrożeniem jest fakt, że coraz lepiej czują się w Polsce kleszcze z Afryki i obszaru Morza Śródziemnego. Niektóre są w stanie wywołać u człowieka gorączkę zachodniego Nilu.
Prąd z kościańskiej oczyszczalni
Wodociągi Kościańskie ogłosiły przetarg na budowę instalacji kogeneracyjnej. Podczas spalania biogazu wytwarzana będzie równocześnie energia elektryczna i cieplna.
Jesienne nasadzenia
Na ulicach Kościana dosadzono w tym tygodniu trzydzieści siedem drzew.
Do zobaczenia w parku!
Fotograficzny spacer po jesiennym Parku Miejskim im. Kajetana Morawskiego w Kościanie.
Oczywiste? Nie dla wszystkich
Plastikowe doniczki i konary drzew nie są odpadami bio – oczywiste? Nie dla wszystkich.
Grozi nam kolejna przyducha?
Istnieje groźba, że po raz kolejny w Kościańskim Kanale Obry pojawi się przyducha spowodowana wysoką temperaturą i brakiem wody.
Potrzeba deszczu
Susza hydrologiczna doskwiera już znacznej części Wielkopolski. Mocno obniżył się poziom wody w kanałach Obry. Na szczęście nie brakuje wody pitnej.
Siejmy łąki!
Po co w mieście łąki? Zastępując nimi trawniki oszczędzamy czas, energię i pieniądze. Metr kwadratowy łąki wyłapuje z powietrza tyle pyłu co 5-letnie drzewo.
Cuda na naszym niebie
Tylko w tym roku w Nadleśnictwie Kościan przystąpiły do lęgów trzy pary bielików, trzy pary kań rudych oraz dwie pary bocianów czarnych. Siedliska tych niezwykłych ptaków objęte są specjalną ochroną strefową. To działa. Z roku na rok obserwujemy stopniowy wzrost liczebności tych ptaków. Jesteśmy z tego bardzo dumni – mówi nadleśniczy Maciej Cudak. Jakie ptaki bywają i gniazdują w Nadleśnictwie Kościan?
W Wielkopolsce pojawiły się szatany!
W wielkopolskim lesie dokonano niezwykłego przyrodniczego odkrycia. Leśnicy wypatrzyli szatana! To niezwykle rzadki grzyb. Ma krwistoczerwony trzon, białoszary kapelusz, który sinieje pod wpływem dotyku.
Zanocuj w lesie
Na dziko, ale legalnie, zgodnie z ustalonym regulaminem. Od przyszłego miesiąca w każdym nadleśnictwie w Polsce wyznaczone będą obszary, gdzie będzie można legalnie nocować w lesie.
Domki do zasiedlenia
Na kościańskim bulwarze pojawiły się domki dla owadów i budki lęgowe dla ptaków.
Łąki kwietne nad Obrą
Film i zdjęcia z okolic kościańskich mostków.