Ekologia
Do zobaczenia w parku!
Fotograficzny spacer po jesiennym Parku Miejskim im. Kajetana Morawskiego w Kościanie.
Oczywiste? Nie dla wszystkich
Plastikowe doniczki i konary drzew nie są odpadami bio – oczywiste? Nie dla wszystkich.
Grozi nam kolejna przyducha?
Istnieje groźba, że po raz kolejny w Kościańskim Kanale Obry pojawi się przyducha spowodowana wysoką temperaturą i brakiem wody.
Potrzeba deszczu
Susza hydrologiczna doskwiera już znacznej części Wielkopolski. Mocno obniżył się poziom wody w kanałach Obry. Na szczęście nie brakuje wody pitnej.
Siejmy łąki!
Po co w mieście łąki? Zastępując nimi trawniki oszczędzamy czas, energię i pieniądze. Metr kwadratowy łąki wyłapuje z powietrza tyle pyłu co 5-letnie drzewo.
Cuda na naszym niebie
Tylko w tym roku w Nadleśnictwie Kościan przystąpiły do lęgów trzy pary bielików, trzy pary kań rudych oraz dwie pary bocianów czarnych. Siedliska tych niezwykłych ptaków objęte są specjalną ochroną strefową. To działa. Z roku na rok obserwujemy stopniowy wzrost liczebności tych ptaków. Jesteśmy z tego bardzo dumni – mówi nadleśniczy Maciej Cudak. Jakie ptaki bywają i gniazdują w Nadleśnictwie Kościan?
W Wielkopolsce pojawiły się szatany!
W wielkopolskim lesie dokonano niezwykłego przyrodniczego odkrycia. Leśnicy wypatrzyli szatana! To niezwykle rzadki grzyb. Ma krwistoczerwony trzon, białoszary kapelusz, który sinieje pod wpływem dotyku.
Zanocuj w lesie
Na dziko, ale legalnie, zgodnie z ustalonym regulaminem. Od przyszłego miesiąca w każdym nadleśnictwie w Polsce wyznaczone będą obszary, gdzie będzie można legalnie nocować w lesie.
Domki do zasiedlenia
Na kościańskim bulwarze pojawiły się domki dla owadów i budki lęgowe dla ptaków.
Łąki kwietne nad Obrą
Film i zdjęcia z okolic kościańskich mostków.